معرفی نشریات

ناشران متقلب و نویسنده های شاکی در جهان کتاب

شماره ۴۰۱ نشریه جهان کتاب ویژه مهر و آبان با حرف هایی درباره «ناشران متقلب و نویسنده های شاکی» منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، شماره ۴۰۱ نشریه جهان کتاب ویژه مهر و آبان ۱۴۰۲ با مطالبی همچون پریزاد نوشته پرویز دوایی، بگذار توی جیبت کسی نبیند نوشته احمد اخوت، مستمندان ایران متفرق شوید نوشته کاوه بیات به‌تازگی منتشر شده و روی دکه مطبوعات آمده است.

از دیگر مطالب این شماره از نشریه جهان کتاب می‌توان به مطلبی با عنوان پیوستی بر کتاب جلال آل احمد و معاصرانش نوشته مرتضی سیدی نژاد، پوسترهایی از دوران انقلاب نوشته مجید رهبانی، یک تراژدی واقعی نوشته حمید نامجو، یک لیوان شربت گوارا، زل تابستان نوشته مرضیه کهرانی، سهم پوپولیسم در ادبیات نوشته ناهید کبیری، فرهنگی نمونه و ناب نوشته حسین مسرت، تاریخ ویرایش در ایران: تدوین و ویرایش در عصر صفوی نوشته عبدالحسین آذرنگ و مروارید رفوگران، تلمیح به داستان‌های پیامبران در شعر شفیعی کدکنی نوشته فاطمه هجری، گلی هم آنجا بود؟ (ناتالی دیاز و هزار توی شعرش) نوشته سهیلا صارمی؛ ترجمه چند شعر کره‌ای از حسن هاشمی میناباد اشاره کرد.

بی همتا و یگانه نوشته لویی مناند و ترجمه سعید پزشک، چگونه منتقد فیلم نشدم نوشته علی خزایی فر، ناشران متقلب، نویسندگان شاکی نوشته نرگس پدرام و سیدعلی کاشفی خوانساری، هزار و یک داستان نوشته زری نعیمی، معرفی کوتاه، تازه‌های بازار کتاب نوشته فرخ امیرفریار، دریغا «آقای اخلاقی» نوشته الوند بهاری، از زندگی بلند ابراهیم گلستان نوشته فرخ امیرفریار؛ نامه‌های ابراهیم گلستان به حمید شوکت؛ میرشمس الدین ادیب سلطانی: اسطوره‌ای از کمال پرستی، تلاش، پشتکار، دقت نوشته عبدالحسین آذرنگ؛ شبیه هیچ مترجمی نبود نوشته فرخ امیر فریار؛ یک خاطره از میرشمس الدین ادیب سلطانی نوشته لیلی گلستان و درگذشتگان از جمله مطالب منتشره شماره ۴۰۱ نشریه جهان کتاب به شمار می‌رود.

در بخشی از مطلبی با عنوان پیوستی بر کتاب جلال آل احمد و معاصرانش می‌خوانیم:

عجیب است که با سپری شدن ۵۴ سال از درگذشت جلال آل احمد و با وجود آنکه امسال در صدمین سال تولد او هستیم، هنوز که هنوز است گردآوری کامل و موثقی از اسناد و نوشته‌های او در دست نیست. البته شمس آل احمد و سیمین دانشور تا زنده بودند، در این راه تلاش‌هایی کردند. شمس آل احمد با انتشار نوشته‌های چاپ نشده جلال مثل یک چاه و دو چاله، سنگی بر گوری، سفر روس، سفر فرنگ و سفر آمریکا، همچنین سروسامان دادن به کتاب‌ها و نوشته‌های او با توضیح و ویرایش مصطفی زمانی نیا و نوشتن کتاب خواندنی از چشم برادر، حق برادری را به جا آورد و سیمین دانشور با نوشت غروب جلال و انتشار چهار جلد نامه‌هایی که میان این زوج مبادله شده بودند، در ترسیم چهره آل احمد کوشید.

در بخش دیگری از این نشریه مطلبی با عنوان ناشران متقلب؛ نویسندگان شاکی آمده است:

چاپ غیرقانونی کتاب قطعاً خبر خوبی نیست که بخواهیم به آن ببالیم. با این حال از منظری دیگر اینکه کتابی بدون رضایت نویسنده منتشر و فروخته شود، معانی دیگری را هم با خود دارد و آن این است که نه تنها انتشار آن کتاب به صرفه و اقتصادی بوده بلکه سود آن به میزانی بوده که به اختلاف و طرح دعوی در محکمه و نامه سرگشاده و چه و چه می ارزیده است.

همچنین به دادگاه کشیده شدن چنین اختلافی به معنای آن است که نویسنده و خطاط و مصور و چاپچی کتاب فروش، کم و بیش قوانین صنفی و روابطی حرفه‌ای میان خود دارند و به نرم‌ها و قواعدی داخلی و متفق علیه رسیده‌اند که براساس آن دست به طرح شکواییه و ادله می‌زنند و دستگاه قضائی یا هر مرجع رسیدگی مربوط دیگر در اجزای حاکمیت جامعه براساس آن قواعد داوری می‌کند و حکم می‌دهد. پس از منظری این اختلاف را می‌توان نشانه رشد، تجاری شدن و مرحله‌ای از حرفه‌ای شدن یک کسب و کار تلقی کرد.

در بخش درگذشتگان از ابراهیم گلستان، محمد محمدعلی، داریوش مهرجویی، محمدرضا راشدمحصل، فرامز نجد سمیعی، کاوه گوهرین، تیمور گورگین، شمس آقاجانی، مهدی تدین نجف آبادی، مرتضی حامدی شهرکی، اکرم امینی، نیما حضرتی، قاسم نظیفی، محمدصادق عصیان یاد شده است.

این مجله با ۸۰ صفحه و بهای ۱۰۰ هزار تومان منتشر شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا