مقالات علمی

مدل جدید هوش مصنوعی متا به 1000 زبان زنده دنیا حرف می‌زند

این روزها متا سرگرم توسعه مدل جدیدی از هوش مصنوعی است که می‌تواند بیش از 1000 زبان صحبت کرده و بیش از 4000 زبان را تشخیص دهد. این مدل هوش مصنوعی روی GitHub در دسترس توسعه‌دهندگان قرار گرفته تا بتوانند از هوش مصنوعی در پلتفرم‌های خود استفاده کنند. با ما همراه شوید.

مدل جدید هوش مصنوعی متا با هدف حفظ زبان‌ها و گویش‌های محلی طراحی شده و می‌تواند به بیش از هزار زبان زنده دنیا صحبت کند. این مدل به صورت Open Source روی پلتفرم GitHub عرضه شده تا کار توسعه دهندگان راحت‌تر شود.

هوش مصنوعی متا

روش غیر متعارف متا برای آموزش هوش مصنوعی

بر اساس آمارهای منتشر شده در حال حاضر حدود 7000 زبان در جهان وجود دارد اما مدل‌های هوش مصنوعی به دلیل نیاز به حجم عظیمی از داده‌ها تنها 100 زبان زنده دنیا را پوشش می‌دهند.

همچنین TechnologyReview مدعی شده که مهندسان متا الگوی جدیدی را برای آموزش هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند تعداد زیادی زبان را بدون نیاز به حجم زیادی از داده‌ها به مدل هوش مصنوعی این شرکت آموزش دهد. برای شروع کتاب انجیل که به 1107 زبان ترجمه و به این مدل هوش مصنوعی آموزش داده شد.

در واقع متا از رویکردی غیرمتعارف استفاده از صداهای ضبط‌شده از متون مذهبی برای جمع‌آوری داده‌های صوتی استفاده کرده است. آموزش هوش مصنوعی متا شامل دو مرحله بوده و در گام اول صدای ضبط شده به همراه متن آن در اختیار هوش مصنوعی قرار گرفته و سپس از الگوریتم دیگری برای آنالیز و بهبود توانایی های هوش مصنوعی استفاده شد.

یکی از مهندسان این پروژه اعلام کرده که از این مدل هوش مصنوعی می‌توان برای ساخت سریع سیستم‌های گفتاری با داده‌های بسیار کم استفاده کرد. این مدل هوش مصنوعی می تواند به بیش از 1000 زبان صحبت کرده و بیش از 4000 زبان را تشخیص دهد.

او گفته که ما از تنوع متون مذهبی که به زبان‌های مختلف ترجمه شده‌اند، به‌طور گسترده برای ارائه‌ ترجمه‌ آن زبان‌ها، بهره گرفته‌ایم. این ترجمه‌ها نسخه‌‌های صوتی هم دارند و افراد آن‌ها را به زبان‌های مختلف مطالعه می‌کنند

وی همچنین مدل جدید هوش مصنوعی متا را با OpenAI Whisper مقایسه و ادعا کرده که این مدل با وجود اینکه ۱۱ برابر بیشتر از Whisper زبان‌های مختلف را پوشش می‌دهد اما میزان خطای آن نصف مدل Whisper است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا