مقالات علمی

یاتاقان غلتشی چیست؟ (What is Rolling bearing)

تعریف یاتاقان غلتشی

 

یاتاقان های غلتشی، عناصر مکانیکی اساسی برای پشتیبانی از حرکت چرخشی و رفت و بر گشتی در محصولات مهندسی می باشند. رویکرد انتخاب و طراحی یاتاقان های ژورنال بسیار پیچیده بوده و به شدت بستگی به دانش کارشناس و تجربه عملی او دارد. روش های فعلی انتخاب و طراحی یاتاقان های غلتشی را می توان به صورت دستی و یا با کمک کامپیوتر طبقه بندی می کند. روش دستی معمولا از کاتالوگ های کارخانه( نوع کتابی) یا کاتالوگ های الکترونیکی( CD-ROM) استفاده می کنند و بسیاری از عوامل پیچیده باید توسط طراح در فرایند تصمیم گیری در جهت انتخاب نهایی و برایند طراحی در نظر گرفته شود. بدیهی است که ایجاد تعادل و وازن میان این عوامل امری بسیار خسته کننده، ناکارامد و حتی سخت است. روش های کامپیوتری معمولا در سیستم های الگوریتم مبتنی بر پی سی یا سیستم های خبره اجرا می شوند. این برنامه های کامپیوتری، رویکرد های طراحی خود کار یا تخصص و خبرگی مبتنی بر قاعده ارایه می کند. با این حال، یک سیستم پشتیبان تصمیم گیری مبتنی بر کامپیوتر تنها توسط افراد استفاده شده و قادر به رفع نیاز های رقابت شدید در این زمینه نمی باشد.

با افزایش رقابت در بازار جهانی، شرکت های تولید یاتاقان باید تولید محصولات با کیفیت بالا، با قیمت رقابتی به شکل سریع و کارامد برای دست یابی به چابکی می کنند که با تلفیق همه منابع موجود برای شرکت- فناوری و انسان،داخلی و خارجی- به یک سیستم وابسته هماهنگ حاصل می شود و این سیستم قادر به دست یابی به زمان های چرخه توسعه محصول کوتاه و پاسخ سریع به فرصت های بازاری ناگهانی می باشد.

با پیشرفت زیاد اینترنت و فناوری های وب گستر، تلاش های زیادی برای اجرای سیستم های پشتیبانی مبتنی بر وب برای کاربرد های مختلف در زمینه طراحی و تولید صورت گرفته است. برای مثال، کای و رایت ۱۹۹۹ یک ابزار آموزشی چند رسانه ای مبتنی بر اینترنت برای طراحی قطعات مکانیکی ساده توسعه دادند. رید و افجه(۱۹۹۸) از ابزار مهندسی تعامل مبتنی بر وب برای شبیه سازی مهندسی و اهداف یادگیری و اموزشی استفاده کردند. بسیاری از محققان و متخصصان( ایلیانو و جونز ۱۹۹۶، هاردویک و همکاران ۱۹۹۶، ارکس و همکاران ۱۹۹۶، یو و کاکس ۱۹۹۷، بات ۱۹۹۶) تلاش های دیگری را در برنامه های مهندسی وب محور انجام داده اند. نتایج این تلاش ها حاکی از پتانسیل زیاد شرکت های تولید مجازی اینترنت محور با طراحی وب محور و به خصوص سیستم های پشتیبانی تولید می باشد.

با این حال یک حقیقت قابل توجه این است که اگرچه وب دارای طیف وسیعی از اطلاعات قابل دسترس برای کاربران مختلف به طور هم زمان است، با این حال یک شیوه ساده برای استفاده از برنامه های منفرد( تامارکیو و ویتال ۱۹۹۸) به خصوص برنامه های گرافیکی و محاسباتی مورد نیاز در سطوح مختلف در محیط تولید و طراحی یاتاقان غلتشی ارایه نمی کند. عوامل بسیار دیگری وجود دارند که بر اجرا و پیاده سازی سیستم های پشتیبانی وب محور برای طراحی یاتاقان غلتشی تاثیر دارند. موانع کاربرد این برنامه ناشی از محیط های طراحی ناهمگن موجود در شرکت یا شرکت ها است. تا کنون، تعدادی از روش ها از نقطه نظر برنامه نویسی برای استفاده در محیط های ناهمگن توسط محققان از جمله کتاب خانه های عبور پیام، فراخوانی روال از راه دور و سیستم های حافظه مشترک توزیعی ناهمگن پیشنهاد شده اند. با این حال، این روش ها قادر به مخفی سازی تفاوت های سخت افزاری و ماهیت توزیعی یک سیستم از کاربران یا تولید کنندگان کد نمی باشد.

منبع: طراحی یاتاقان غلتشی با سیستم چابک مبتنی بر وب

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا