جنگی

کتاب تکنیک کودتا

کتاب تکنیک کودتا

انتشارات:  نشر ثالث
نویسنده:  کورتزیو مالاپارته

 

کد کتاب :130557
مترجم :مهران صفوی
شابک :978-6004059503
قطع :رقعی
تعداد صفحه :204
سال انتشار شمسی :1402
سال انتشار میلادی :1931
نوع جلد :شومیز
سری چاپ :1

معرفی کتاب تکنیک کودتا اثر کورتزیو مالاپارته

تکنیک کودتا تیغ دودمی بود که کورتزیو مالاپارته بابت آن از زمین و زمان زخم خورد، چرا که آب در خوابگه مورچگان ریخته بود: دولت های توتالیتر آن را ممنوع کردند، دولت های لیبرال و دموکراتیک در ردیف کتاب های ضاله قرارش دادند، تروتسکیست ها فاشیستی نامیدندش، تعدادی از کمونیست ها آن را تروتسکیستی دانستند، نازی ها آتش کتاب سوزان خود را به سوخت بارش فروزان داشتند و تازه این همهٔ ماجرا نبود و تحقیر و تعقیب و تبعید به اضافهٔ زندانی شدن و تا سرحد مرگ رفتن مواهب دیگری بود که این کتاب نصیب نویسندهٔ خود کرد؛ نویسنده ای که زمانی حامی جمهوری خواهی بود، چندی هواخواه فاشیسم و دیری پشتیبان ضدفاشیسم و حتی کمونیسم.
تکنیک کودتا، با نشان دادن این که چطور مشتی مرد مصمم بیش وکم به راحتی از عهدهٔ تسخیر دولتی مدرن برمی آیند، به مذاق اصحاب قدرت در آمریکا خوش نیامد و خیلی زود در زمرهٔ کتاب های خطرناک قرار گرفت و ممنوع شد. البته در جایی که دموکراسی باشد، کتاب ها هرگز ممنوع نخواهند شد؛ بلکه صرفا به طور رسمی نادیده گرفته می شوند که تقریبا همان نتیجه را می دهد. کتاب مالاپارته کار بسیار مهمی است که می تواند به کار دانش پژوهان و علاقه مندان حوزهٔ علوم سیاسی و تاریخ بیاید.

کتاب تکنیک کودتا

کورتزیو مالاپارته، زاده ی ۹ ژوئن ۱۸۹۸ و درگذشته ی ۱۹ ژانویه ی ۱۹۵۷، نویسنده، نمایشنامه نویس، خبرنگار و دیپلماتی ایتالیایی بود. مالاپارته در جنگ جهانی اول به ارتش فرانسه پیوست و پس از مجروح شدن در «جنگ شامپانی»، نشان «صلیب جنگ» (بزرگترین نشان جنگی فرانسه) را دریافت کرد. او پس از بازگشت به ایتالیا به حزب فاشیست پیوست، اما رفته رفته با اندیشه های موسولینی مخالفت کرد و با وخامت اوضاع سیاسی در ایتالیا، به فرانسه و انگلستان رفت. مالاپارته در سال ۱۹۳۱ پس از بازگشت به ایتالیا از حزب فاشیست کناره گرفت…
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا