مقالات علمی

نحوه ورود به بایوس لپ تاپ های لنوو

ممکن است به دلایل مختلفی نیاز داشته باشید وارد تنظیمات بایوس در Lenovo شوید اما کلید آن را ندانید. در نوشتار پیش رو به معرفی روش‌ها و کلیدهای ورود به بایوس در لپ‌تاپ لنوو می‌پردازیم.

بایوس بخشی از تنظیمات اصلی لپ‌تاپ را در اختیار کاربر قرار می‌دهد که از اورکلاکینگ گرفته تا فعال کردن برخی قابلیت‌ها و امکانات را شامل می‌شود. همچنین ممکن است برای نصب ویندوز یا سیستم‌عامل، دنبال کلیدهای ورود به بایوس لپ‌تاپ‌های لنوو باشید تا بتوانید تنظیمات بوت را تغییر دهید.

با وجود اینکه دستیابی به صفحه تنظیمات بایوس کار بسیار آسانی است، اما متاسفانه روش آن در لپ‌تاپ‌های ساخت برندهای مختلف یکسان نیست و حتی گاهی دو سری مختلف از لپ‌تاپ‌های همان برند، روش متفاوتی برای ورود به بایوس دارند. به همین دلیل کلیدهای ورود به بایوس در لپ تاپ لنوو بیش از یک مورد است.

چگونه وارد بایوس لپ‌تاپ لنوو شویم؟

ورود به بایوس در لپ تاپ لنوو همانند هر لپ‌تاپ دیگری باید در مرحله پیش از لود شدن سیستم‌عامل انجام شود که معمولاً بلافاصله پس از روشن کردن دستگاه است. برای ورود به تنظیمات بایوس در Lenovo کافی است مراحل زیر را دنبال کنید.

کلیدهای ورود به بایوس لپ تاپ های لنوو
دکمه ورود به بایوس در برخی لپ تاپ های لنوو

لپ‌تاپ را خاموش کنید، کلید روشن کردن دستگاه را بزنید و بلافاصله به طور مکرر کلید F2 را بزنید. این کار باید تا زمانی که صفحه بایوس لپ‌تاپ لنوو نمایش داده می‌شود تکرار شود. اما اگر با این کار وارد بایوس در لپ‌تاپ لنوو نشدید، بهتر است چندبار دیگر آن را امتحان کنید.

نحوه ورود به بایوس لنوو در برخی مدل‌ها اندکی متفاوت است و باید کلید ترکیبی FN+F2 را به طور مکرر فشار بدهید. بنابراین اگر کلید F2 به تنهایی کار نکرد و کلید FN وجود داشت، این ترکیب را امتحان کنید.

وظایف بایوس در لپ تاپ

در برخی دیگر از لپ‌تاپ‌های لنوو برای ورود به بایوس باید کلید F1 را به طور مکرر در مرحله پیش از بوت شدن ویندوز فشار بدهید. فراموش نکنید گاهی همان بار اول جواب نمی‌دهید باید دستگاه را مجدداً خاموش و روشن یا Restart کنید.

کلیدهای دیگر برای ورود بایوس لپ تاپ‌های لنوو

در صورتی که کلیدهای معرفی شده برای ورود به تنظیمات بایوس در Lenovo کار نکرد، این بار به طور مکرر کلید Enter را فشار بدهید. در برخی مدل‌ها هم باید کلید F12 را فشار بدهید تا یک منو ظاهر شود. سپس باید گزینه Enter setup را انتخاب کنید تا وارد بایوس لنوو شوید.

مجدداً تاکید می‌شود گاهی برای ورود به بایوس لنوو به تلاش چندباره نیاز است، زیرا این احتمال وجود دارد که در زمان نامناسبی کلیدها را فشار داده باشید و لپ‌تاپ به مرحله بارگذاری سیستم‌عامل برسد. بنابراین اگر یک روش جواب نداد، چندبار آن را امتحان کنید بعد سراغ روش‌های دیگر بروید.

تنظیمات بوت بایوس لپ تاپ لنوو

به طور خلاصه می‌توان گفت کلید ورود به بایوس در لپ‌تاپ‌های لنوو می‌تواند F2 ،FN+F2 ،F1 یا حتی Enter باشد. بنابراین نباید در ورود به  بایوس در لپ تاپ لنوو ناامید شوید و کلیدهای مختلف را امتحان کنید. در برخی لپ‌تاپ‌های لنوو آیدیا پد یک دکمه اضافی One Key Recovery (Novo) به شکل فلش بر روی کیبورد یا کناره دستگاه وجود دارد که از آن برای ورود مستقیم به بایوس می‌توان استفاده کرد.

در صورتی که هیچ یک از کلیدهای ورود به بایوس لنوو کار نمی‌کند، بهتر است یک کیبورد USB را به لپ‌تاپ‌تان وصل کنید و دوباره برای ورود به بایوس در لپ تاپ لنوو تلاش کنید. گاهی مشکل می‌تواند از کیبورد یا غیرفعال شدن آن در مرحله بوت باشد.

جمع‌بندی

ورود به BIOS در IdeaPad یا به طور کلی لپ‌تاپ‌های لنوو، تفاوتی با برندهای دیگر ندارد. با این حال بسته به مدل ممکن است یکی از کلیدهای F2، FN+F2، F1 یا حتی Enter برای ورود به تنظیمات بایوس در Lenovo جواب بدهد. از همین رو باید آنها را یکی یکی امتحان کنید.

ریست کردن بایوس لپ تاپ های لنوو

گاهی ممکن است نیاز باشد کلید F12 را به طور مکرر فشار دهید تا منوی بوت ظاهر شود. در این صفحه می‌توانید با انتخاب گزینه Enter Setup وارد بایوس لپ‌تاپ لنوو شوید.

بایوس در لپ تاپ لنوو به راحتی تنها با فشردن کلید مناسب قابل دستیابی است.

پرسش‌های متداول

نحوه ورود به بایوس لپ‌تاپ‌های ThinkPad چگونه است؟

بسته به مدل و سری، ممکن است با فشردن مکرر یکی از کلیدهای F2، FN+F2، F1 یا Enter در مرحله بوت بتوانید وارد بایوس لنوو شوید.

نکات مهم قبل از ورود به بایوس لپ‌تاپ لنوو چیست؟

بهتر است تنظیمات بایوس در Lenovo را تنها زمانی تغییر دهید که دقیقاً از کارکرد و ماهیت آنها مطلع هستید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا