سایر کسب و کارها

مزایای خرید و فروش کتاب دست دوم چیست؟

بحث و بازار کتاب دست دوم در سالهای اخیر بیشتر به دنبال کاهش تیراژ و افزایش قیمت کتابها داغ شده است اما آیا به جز قیمت مزیت دیگری نیز به این معامله مترتب هست یا خیر؟ در این یادداشت سعی می کنیم این موضوع را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

نسخه های قدیمی با کیفیت ترند

در سالهای اخیر این فقط تیراژ کتابها نبوده که پایین آمده بلکه شاهد افت کیفیت کاغذ، جلد، صحافی و چاپ کتابها نیز هستیم تا جایی که خیلی از کتابها پیش از به فروش رسیدن و در فرآیند چاپ و توزیع به دلیل کیفیت پایین زود آسیب دیده و از چرخه فروش خارج می شوند یکی از دلایلی که امروزه شاهد بسته بندی کتابها با سلفون هستیم نیز همین موضوع می باشد. کتابهای قدیمی در کنار ارزانتر بودن از کاغذ و صحافی با کیفیت تری نیز برخوردارند.

طرح جلدهای قدیمی و خاطره انگیز

کتابهای چاپ جدید طرح جلدهای ساده تر و به اصطلاح دم دستی تری دارند حال آنکه طرح جلد نسخه های قدیمی تر گاه اثر طراحان و هنرمندان به نامی چون مرتضی ممیز، مجید اخوان، محمد تجویدی، آیدین آغداشلو، علی خورشیدپور، فوزی تهرانی و …. هستند که لذت خواندن آنها را دو چندان می کند.

بوی کتاب قدیمی دست دوم حال آدم را خوب می کند

حس لمس کتابی که پیش از این در دست شخص یا اشخاص دیگری بوده و رد خاطراتشان روی کلمه به کلمه‌اش نقش بسته احساسی منحصر به فرد است، هنگامی که مشغول تورق کتابهای قدیمی هستیم بویی شبیه بوی خاک و شکلات شامه‌مان را نوازش می کند که لذت مطالعه و تورق را برایمان دو چندان می کند.

به حفظ محیط زیست کمک می کنیم

معمولا کتابها پس از خریداری شدن خوانده یا ناخوانده راهی کنج کتابخانه های شخصی می شوند اما رسم پسندیده‌ی خرید و فروش کتاب دست دوم می تواند علاوه بر برگرداندن کتابها به چرخه‌ی مصرف فرهنگی کشور به حفظ و نگهداری درختان کمک کند، گرچه بسیاری از ناشران خاطرنشان می شوند که کتابهایشان از جنگلهای صنعتی تامین می شود اما چه کسی است که نداند وقتی پای پول در میان باشد تخلف در تامین چوب مورد نیاز تولید کاغذ نیز امری محال نخواهد بود.

کمک به اقتصاد کشور

کشور ما به عنوان یک کشور نیمه بیابانی با اقلیم خشک منابع کافی برای تولید کاغذ را در اختیار ندارد همچنین صنایع تولیدی کاغذ به عنوان صنایعی آب‌بر علاوه بر فشار روی منابع چوب و جنگل‌های کشور موجب مصرف منابع آبی کشور نیز می شوند که ما با خرید و فروش کتاب دست دوم به سهم خود می توانیم در حفظ این منابع ایفای نقش کرده و از خروج ارز نیز برای واردات کاغذ یا مواد اولیه آن جلوگیری کنیم.

به نسخه های ارزشمندتر کتاب دست پیدا می‌کنیم

بسیاری از نسخه های قدیمی کتابها به دلیل اینکه امضای نویسنده، مترجم یا طراح جلد را دارا هستند ارزشی چند برابری نسبت به نسخه های چاپ جدیدشان دارند، بسیاری از مواقع این نسخ در میان کتابهای حراجی ها با قیمتهای بسیار نازل پیدا می شوند که مایه‌ی ذوق زدگی و شادی خریدارانشان می شوند. همچنین بسیاری از این نسخه ها به خاطر داشتن طرح جلدی خاص یا تفاوتی در متن یا نوبت چاپ اولشان در قیاس با چاپهای جدیدترشان به مراتب ارزشمندتر هستند.

با مبلغ مشابه صاحب کتاب های بیشتری می شویم

برای کتاب دوستانی که برای خرید کتاب عطشی سیری ناپذیر دارند بالا بودن قیمت کتابهای چاپ جدید یک مانع بزرگ به نظر می رسد اینکه فکر کنید با پول دو جلد کتاب چاپ جدید می توانید ده جلد کتاب چاپ قدیم بخرید احساسی بی نظیر و لذتبخش است. به این ترتیب برای پر کردن فضاهای خالی کتابخانه‌مان دیگر نیازی به پرداخت هزینه های هنگفت نیست بلکه باید با صبر و حوصله تک تک دست دوم فروشی ها را کاوید و گوشه های بکرشان را جست و جو کرد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا