مقالات علمی

قیمت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در برخی کشورها نصف شد

شرکت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک اعلام کرده که هزینه‌ اشتراک این سرویس برای کاربران ساکن برخی کشورها با کاهش روبرو شده است. آنطور که SpaceX بیانیه داده، به نظر می‌آید این کاهش قیمت در برخی از کشورها مانند شیلی و برزیل به بیش از 50 درصد هم برسد.

پیش از این اسپیس ایکس اعلام کرده بود که پوشش سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در 32 کشور در نقاط مختلف دنیا در دسترس است. اکنون به نظر می‌آید شرکت اینترنت ماهواره‌ای متعلق به ایلان ماسک برای افزایش قدرت خرید کاربران راضی شده تا قیمت‌ها را پایین بیاورد.

در همین رابطه کاربران ساکن‌ چندین کشور این کاهش مبلغ حق اشتراک را تایید کرده‌اند. به عنوان مثال کاربران هلندی هر ماه برای بهره‌گیری از این سرویس باید ۱۲۴ یورو می‌پرداختند ولی حالا هزینه‌ی اشتراک ماهانه به ۱۰۵ یورو رسیده است.

کاهش قیمت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

همچنین در بریتانیا حق اشتراک از ۸۹ به ۷۵ پوند رسیده و کاربران آلمانی به جای پرداخت ۱۰۰ یورو در ماه حالا می‌توانند ۸۰ یورو بپردازد. کاربران ساکن شیلی و برزیل هم از کاهش ۵۰ درصدی قیمت این سرویس خبر داده‌اند.

اما در رابطه با آمریکا، استارلینک هنوز به طور رسمی این کاهش قیمت را اعلام نکرده ولی یکی از کاربران ساکن ایالت نوادا اعلام کرده که او به جای ۱۱۰ دلار ماهانه حالا باید ۸۵ دلار بپردازد.

استارلینک هیچ اشاره‌ای به کاهش سرعت یا افزوده شدن محدودیت‌های مربوط به حجم نکرده و بنابراین به نظر می‌رسد در ازای کاهش مبلغ این سرویس، کاربران با محدودیت‌های این‌چنینی روبرو نخواهند شد.

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به گوشی‌های هوشمند می‌آید

پیش از این در یک اتفاق جالب اسپیس ایکس درخواستی را در کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) به ثبت رسانده است که به نظر می‌رسد برای آوردن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به گوشی‌های همراه باشد.

این هفته کمپانی اسپیس ایکس با ارائه درخواست رسمی به کمیسیون فدرال ارتباطات ایالات متحده، خواستار دریافت مجوز برای استفاده از باند فرکانسی 2 گیگاهرتز شده است. در این درخواست استارلینک برای استفاده از باند فرکانسی 2 گیگاهرتز به منظور ارئه اینترنت ماهواره‌ای همراه تقاضای مجوز کرده است.

هرچند در این مرحله نمی‌توان با قاطعیت درباره ایده یا برنامه اسپیس ایکس برای استارلینک ابراز نظر کرد، اما ممکن است این کمپانی به دنبال استفاده از ماهواره به جای ایستگاه‌های زمینی برای ارائه اینترنت موبایل باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا