معرفی نشریات

عرضه یک‌کتاب دیگر از مجموعه ژول ورن/«پرتو سبز» در کتابفروشی‌ها

رمان «پرتو سبز» نوشته ژول ورن با ترجمه سوگل فراهانی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رمان «پرتو سبز» نوشته ژول ورن به‌تازگی با ترجمه سوگل فراهانی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است.

ژول ورن نویسنده معروف ادبیات علمی تخیلیِ فرانسوی از جمله مولفانی است که تعدادی از آثارش از جمله «دور دنیا در هشتاد روز» در قالب پویانمایی یا فیلم سینمایی به مخاطبان عرضه شده است. داستان‌های ژول ورن چه به لحاظ قصه‌گویی و محتوایی به گونه‌ای هستند که از کودک ۹ ساله تا بزرگسال ۹۰ ساله با آن ارتباط برقرار می کنند.

مجموعه انتشارات ققنوس و انتشارات آفرینگان به‌عنوان زیرمجموعه آن، از نمایشگاه کتاب تهران در سال ۹۷ چاپ نسخه کاملی از مجموعه آثار این نویسنده را در دستور کار قرار داد و اقدام به چاپ نخستین آثار ادبیات علمی – تخیلی جهان و پیشگویی‌های علمی این نویسنده بزرگ در قالب رمان‌ آشنا کرد. ژول ورن متولد سال ۱۸۲۸ و درگذشته به سال ۱۹۰۵ است.

تا به حال،‌ کتاب‌های «دور دنیا در هشتاد روز»، «سفر به مرکز زمین»، «دور ماه»، «پنج هفته در بالن»، «از زمین تا ماه»‌، «میشل استروگف»، «بیست‌هزار فرسنگ زیر دریاها»، «روبورِ فاتح»، «ناخدای پانزده‌ساله» و «پرتو سبز» در قالب مجموعه آثار ژول ورن، توسط این‌ناشر چاپ شده‌اند.

اولین‌ترجمه فارسی «پرتو سبز» سال ۱۳۶۵ با ترجمه هوشیار رزم‌آزما و عنوان «اشعه سبز» توسط انتشارات اکباتان منتشر شده است. نسخه اصلی رمان هم سال ۱۸۸۲ منتشر شد. همچنین سال ۱۹۸۶ اریک رومر کارگردان موج نوی فرانسه با استفاده از ایده این‌کتاب، فیلمی سینمایی با همین‌نام ساخت.

در مرکز داستان این‌کتاب، زنی جوان به‌نام دوشیزه هلنا کمبل حضور دارد که با خودش عهد و پیمان بسته تا وقتی پرتو سبز را ندیده، ازدواج نکند. علت پافشاری‌اش هم این است که طبق یک‌افسانه قدیمی، هرکس پرتو سبز را ببیند، در تصمیمات احساسی اشتباه نمی‌کند. همچنین کسی که یک‌بار این‌پرتو را ببیند، متوجه می‌شود در فکر و ذهن دیگران چه می‌گذرد. اصرار دوشیزه جوان باعث می‌شود دایی‌هایش با نام‌های ساموئل و سباستین ملویل تلاش و همت خود را صرف برآوردن این‌خواسته کنند. به این‌ترتیب هرسه با هم راهی یک‌سفر ماجراجویانه می‌شوند.

در طول سفر هلنا و دایی‌هایش، هربار یک‌اتفاق، یک‌فرد یا یک‌چیز مانع از رسیدن به پرتو سبز می‌شود؛ این‌مانع، یک‌بار هوای ابری است، یک‌بار دسته‌های پرندگان، یک‌بار بادبان‌های قایق‌هایی در افق دور و …

عشق و عاشقی، هنر، خیال‌پردازی و آموزه‌های علمی آریستوبولوس اورسیکلوس به‌عنوان یک‌دانشمند ازجمله موضوعاتی هستند که در رمان پیش‌رو دیده می‌شوند.

«پرتو سبز» ۲۳ فصل دارد که به ترتیب عبارت‌اند از:

«برادر سَم و برادر سِب»، «هلنا کمبل»، «مطلب مورنینگ پست»، «در سرازیری کلاید»، «از یک کشتی به کشتی دیگر»، «گرداب کاریوْرِ کَن»، «آریستوبولوس اورسیکلوس»، «ابری در افق»، «سخنان خانم بت»، «یک ست کرو کت»، «اولیوئر سَنکلر»، «برنامه‌های جدید»، «کرامات دریا»، «زندگی در آیونا»، «ویرانه‌های آیونا»، «دو شلیک اسلحه»، «در کشتی کلوریندا»، «اِستافا»، «غار فینگل»، «به خاطر دوشیزه کمبل!»، «طوفانی تمام‌عیار در غار»، «پرتو سبز» و «پایان».

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

صحبت از یک‌لحظه بود. دیگر وقتی نبود برای این‌که به خودشان بیایند و این‌طرف و آن‌طرف دنبال جایی بگردند که دید داشته باشد؛ باریکیِ دماغه اجازه نمی‌داد زاویه دیدشان را آن‌قدر تغییر دهند که مقابل قرص خورشید قرار بگیرند.

دوشیر کمپل، کلافه از این پیشامد بی‌موقع، روی صخره‌ها در رفت و آمد بود. اولیویئر سنکلر تندتند با دست به قایق علامت می‌داد تا بادبانش را برچیند. چه تلاش بیهوده‌ای! نه او را می‌دیدند و نه صدایش را می‌شنیدند. قایق شناور بر جریان آب، با وزش آرام نسیم، به حرکتش به سمت غرب ادامه می‌داد. لحظه‌ای که قسمت بالایی قرص خورشید داشت ناپدید می‌شد، بادبان از مقابلش گذشت و آن را پشت ذوزنقه ماتش پنهان کرد.

چه یاس‌آور! این بار پرتو سبز روی خط افقی شفاف تابیده بود، اما پیش از رسیدن به سنگپوزی که چندین چشم بر فراز آن با اشتیاق انتظارش را می‌کشید، به بادبان خورده بود.

این‌کتاب با ۲۳۹ صفحه مصور، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۲۱۰ هزار تومان عرضه شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا