معرفی نشریات

عرضه «قهوه قجری در فنجان ادبیات» در کتابفروشی‌ها

کتاب «قهوه قجری در فنجان ادبیات» نوشته کمال شفیعی و محمدرضا بیرنگ توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزاش خبرنگار مهر، کتاب «قهوه قجری در فنجان ادبیات» نوشته کمال شفیعی و محمدرضا بیرنگ به تازگی توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار نشر شده است. این کتاب به بررسی محتوا محور ادبیات دوره بازگشت و زمینه‌های بروز نوگرایی با تکیه بر زندگی و شعر برخی شاعران نام آشنا و ناآشنای عصر قاجار می‌پردازد.

«قهوه قجری در فنجان ادبیات» از سه فصل با عناوین «در سراشیبی ادبیات»، «نوزایی ادبیات در منطقه غرب در عصر قاجار» و «اسدآباد و یک شاعر بی‌دیوان در عصر قاجار» تشکیل شده است که با نگاهی پژوهش‌گرانه به تبیین چیستی ادبیات قاجار مشغول و به سرنوشت آن گروه از رویدادهای ادبی و اجتماعی پرداخته که در بستر حاکمیت قاجار اتفاق افتاده و سرشت بخشی از ادبیات را شکل داده است.

شفیعی و بیرنگ در مقدمه کتاب درباره نام اثر نوشته‌اند:

«برای کتاب، عنوان «قهوه قجری در فنجان ادبیات» انتخاب شده است. داستان قهوه قجری و اینکه در عصر قاجار چه کسانی طعم آن را می‌چشیدند موضوعی آشکار و بی‌نیاز از تفسیر و توضیح است، اما وقتی این قهوه کشنده در فنجان ادبیات و برای ادبیات آماده می‌شود، طبیعی است ناظر بر ستمی است که طبقه فرهنگ یا ذات ادبیات از حاکمیت قاجار متحمل شده است؛ به بیان دیگر، ادبیات با حاکمانی دیگر می‌توانست اوضاع متفاوتی را در این عصر سپری کند که این گونه نشد تا موضوع بازگشت، که مُعرّف و مبیّن بخشی از سردرگمی ادبیات است، در این عصر اتفاق بیفتد که در سطور پیشین درباره آن سخن به میان آمد.»

این کتاب دومین جلد از مجموعه‌ای شش جلدی است که تاریخ و ادبیات ایران را به صورت محتوا محور بررسی کرده است. جلد اول این مجموعه با نام «هزاران پارسی در سرزمین هزار ایزد» هم توسط انتشارات سوره‌مهر منتشر شده است.

این کتاب با ۵۵۵ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه عرضه شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا