مقالات علمی

راه اندازی آیفون بعد از آپدیت؛ نکات مهم پس از آپدیت iOS

بسیاری از افراد به دلیل احتمال خسارت به گوشی iPhone، بروزرسانی و راه‌‌اندازی آن بعد از آپدیت iOS را به افراد دیگر واگذار می‌کنند. اما راه‌اندازی گوشی آیفون چندان پیچیده نیست و هر فردی می‌تواند پس از آشنایی با مراحل راه‌اندازی پس از آپدیت آیفون، به سادگی آن را انجام دهد. برای آشنایی با مراحل و چگونگی راه‌اندازی گوشی آیفون بعد از آپدیت در این مقاله ما را همراهی کنید.

فرقی نمی‌کند که گوشی جدیدی را خریداری کرده‌اید یا می‌خواهید گوشی کنونی خودتان را پس از به روز رسانی iOS راه‌اندازی کنید. راه‌اندازی گوشی آیفون از مراحلی تشکیل می‌شود که باید به دقت و به طور کامل طی شوند تا بتوانیم از تمامی امکانات گوشی استفاده کنیم. گاهی به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌ها مجبور می‌شویم تا از ترفندهایی برای دور زدن این مشکلات کمک بگیریم.

بعد از اپدیت ایفون چگونه وارد شویم؟

بعد از آپدیت آیفون چه‌کار کنیم؟

درحالی که بخشی از بروزرسانی آیفون به طور خودکار انجام می‌شود، انتخاب‌های کاربران و شرایط بروزرسانی اهمیت زیادی در اجرای موفق این فرایند دارد. از آنجایی که کاربران ایرانی به خدمات پشتیبانی شرکت اپل دسترسی ندارند، انجام دادن اقدامات احتیاطی مانند کسب اطمینان از کافی بودن شارژ باتری گوشی، پشتیبان‌گیری و حتی انتخاب دقیق گزینه‌های نمایش داده شده در طی فرایند بروزرسانی، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. مراحل راه‌اندازی گوشی آیفون عبارتند از:

روشن کردن گوشی آیفون بعد از آپدیت

ریست شدن گوشی، از جمله اتفاق‌های رایجی هستند که در طی فرایند بروزرسانی گوشی‌های آیفون و حتی اندرویدی اتفاق می‌افتد. در صورتی که گوشی در وضعیت خاموش قرار گرفته باشد، روشن کردن آن اولین اقدامی است که پس از آپدیت آیفون انجام می‌دهیم. برای روشن کردن گوشی آیفون، دکمه پاور که معمولاً در لبه اطراف گوشی قرار دارد را فشرده و پس از سپری شدن تقریباً 10 ثانیه آن‌ را رها می‌کنیم.

پس از آپدیت آیفون

کاربران نابینا یا کم‌بینا می‌توانند به ترتیب از قابلیت‌های VoiceOver یا Zoom که در صفحه خوش‌آمدگویی قابل فعال‌سازی است، برای کار کردن با گوشی استفاده کنند. در گام بعدی از ما درخواست می‌شود تا زبان گوشی و سپس کشور محل زندگی خودمان را انتخاب کنیم. در این مرحله توصیه می‌شود تا کشوری را انتخاب کنید که قبلاً در زمان ایجاد حساب کاربری Apple ID انتخاب شده است.

 باید توجه داشته باشید که زبان گوشی و همچنین ساعت، تاریخ و سایر تنظیمات پیش‌فرض بر اساس گزینه‌های انتخاب شده در این مرحله تنظیم می‌شوند. پس از راه‌اندازی گوشی، تمامی این تنظیمات را می‌توانیم با مراجعه به بخش Setting تغییر دهیم.

راه اندازی ایفون بعد از اپدیت ۱۶

از Quick Start استفاده کنید

اگر گوشی آیفون یا تبلت آیپد دیگری در اختیار دارید که به سیستم عامل iOS 11، iPadOS 13 و نسخه‌های بالاتر مجهز هستند و Apple ID نیز روی گوشی سِت شده باشد، می‌توانیم پس از به روز رسانی iOS از Quick Start برای انتقال تنظیمات و داده‌ها به گوشی استفاده کنیم.

درخواست شماره تلفن بعد از آپدیت آیفون

برای استفاده از این قابلیت، پس از انتخاب زبان و کشور روی گزینه Quick Start ضربه بزنید. دو دستگاه را در کنار یکدیگر قرار دهید و دستوراتی که روی نمایشگر گوشی ظاهر می‌شود را دنبال کنید.

متصل کردن گوشی به شبکه اینترنت بعد از آپدیت iOS

متصل کردن گوشی به شبکه اینترنت، یکی از مهم‌ترین مراحل بعد از آپدیت آیفون محسوب می‌شود. در این مرحله می‌توانیم از صفحه Choose a Wi-Fi Network اتصال وای فای را انتخاب کنیم یا برای استفاده از اینترنت سیم‌کارت گزینه Use Cellular Connection را انتخاب کنیم. برای نمایش تمامی اتصال‌های Wi-Fi قابل دسترس روی گزینه Choose Another Network ضربه بزنید.

بالا نیامدن آیفون بعد از آپدیت ios 16

تنظیم ویژگی‌های امنیتی پس از آپدیت آیفون

پس از اتصال گوشی به اینترنت، از ما درخواست می‌شود تا با توجه به مدل گوشی، اسکن چهره (Face ID) یا اثرانگشت (Finger Print) را به عنوان مکانیسم احراز هویت فعال کنیم. در صورتی که تمایلی به فعال‌سازی ویژگی‌های امنیتی در این مرحله نداشته باشید، با لمس گزینه Set up Later in Settings می‌توانید این کار را به زمان دیگری موکول کنید.

بعد از اپدیت ایفون چیکار کنیم؟

با فعال کردن ویژگی‌های امنیتی می‌توانیم قفل گوشی را با استفاده از اثر انگشت یا اسکن چهره بازگشایی کنیم یا از این قابلیت برای پرداخت امن و غیره استفاده کنیم. برای تکمیل تنظیمات امنیتی گوشی از ما خواسته می‌شود تا یک عبارت رمز 6 رقمی را تعریف کنیم. برای رد کردن این مرحله می‌توانید روی گزینه Passcode Options ضربه بزنید.

بعد از اپدیت ایفون چگونه وارد شویم؟

تنظیمات امنیتی را بعد از آپدیت iOS به نسخه 14 و بالاتر فعال نکنید!

در طی یکی از مراحل بعد از آپدیت آیفون معمولاً از کاربران درخواست می‌شود تا شماره تلفن خودشان را تایید کنند اما آنجایی که به دلیل تحریم‌های آمریکا امکان وارد کردن شماره تلفن ایرانی وجود ندارد، این خواسته می‌تواند چالش‌هایی را برای ما به همراه داشته باشد. در حقیقت، شرکت اپل پس از آپدیت آیفون به iOS 14 و نسخه‌های جدیدتر این سیستم‌عامل از کاربران می‌خواهد تا احراز هویت دو مرحله‌ای Apple ID را فعال کنند اما کشور ایران در بین فهرست کشورهای قابل انتخاب برای ارسال پیامک تایید وجود ندارد.

برای دور زدن چالش درخواست شماره تلفن بعد از آپدیت آیفون، می‌توانیم بروزرسانی تنظیمات امنیتی Apple ID را پس از به روز رسانی iOS خاموش کنیم. برای اجرای این ترفند، پس از مواجهه با صفحه درخواست شماره تلفن، چند گام به عقب برگردید تا به صفحه Apple ID Security برسید. در این صفحه، گزینه Other Options و در نهایت Don’t Upgrade را انتخاب کنید. با اجرای این ترفند می‌توانید پس از به روز رسانی iOS و بدون نیاز به وارد کردن شماره تلفن، گوشی را راه‌اندازی کنید.

سوالات بعد از اپدیت ایفون

بازیابی داده‌ها

اپل در صفحه Apps And Data، گزینه‌های مختلفی را برای بازیابی و انتقال داده‌ها به گوشی آیفون بعد از آپدیت فراهم می‌کند. گزینه‌های قابل دسترس در این صفحه عبارتند از:

  • Restore from iCloud Backup: اگر نسخه پشتیبان گوشی را قبلاً روی iCloud ذخیره کرده باشید، با انتخاب این گزینه پس از آپدیت آیفون می‌توانیم داده‌ها را از روی iCloud بازیابی کنیم.

نکات مهم پس از آپدیت iOS

  • Restore from Mac or PC: در صورتی که قبلاً به کمک برنامه iTunes از اطلاعات گوشی روی کامپیوتر دسکتاپ یا لپ‌تاپ مک نسخه پشتیبان تهیه کرده باشید، پس از متصل کردن گوشی به کامپیوتر از طریق کابل لایتنینگ و انتخاب این گزینه می‌توانید داده‌ها را بازیابی کنید.
  • Transfer Directly from iPhone: با انتخاب این گزینه می‌توانیم داده‌ها را به طور مستقیم از گوشی قدیمی به گوشی جدید منتقل کنیم. برای انجام این کار، ابتدا گوشی قدیمی را در نزدیکی گوشی جدید قرار دهید و آن را به شبکه Wi-Fi متصل کنید. سپس بلوتوث گوشی را روشن کرده و دستورالعمل‌ها را مرحله به مرحله اجرا کنید.
  • Move Data From Android: این گزینه برای انتقال تصاویر، فهرست مخاطبان، پیام‌ها و غیره از گوشی اندرویدی به گوشی آیفون کاربرد دارد. برای این کار ابتدا برنامه Move to iOS را روی گوشی اندرویدی دانلود و نصب کنید. سپس با انتخاب گزینه Move Data From Android دستورالعمل‌ها را به طور گام به گام دنبال کنید.
  • Don’t Transfer Apps And Data: با انتخاب گزینه Don’t Transfer Apps And Data، برنامه‌ها و تنظیمات قبلی پس از آپدیت آیفون منتقل نمی‌شوند؛ یعنی گوشی با تنظیمات کارخانه راه‌اندازی می‌شود.

اتصال Apple ID به گوشی آیفون بعد از آپدیت

در صفحه Apple ID از ما درخواست می‌شود تا برای استفاده از iCloud، AppStore و دیگر خدمات شرکت اپل مشخصات حساب کاربری Apple ID را وارد کنیم. برای ورود به حساب کاربری Apple ID، ایمیل متصل به این حساب کاربری و پسورد را وارد کنید. در صورتی که پسورد Apple ID را فراموش کرده‌اید یا می‌خواهید حساب کاربری جدیدی را ایجاد کنید، گزینه Forget password or don’t have an Apple ID را انتخاب کنید.

بعد از اپدیت گوشی ایفون

برای رد کردن این مرحله، پس از انتخاب Forget password or don’t have an Apple ID روی Set it up later ضربه بزنید. توجه داشته باشید که بدون Apple ID نمی‌توانیم به برخی از امکانات گوشی دسترسی داشته باشیم.

فعال‌سازی دستیارصوتی سیری بعد از آپدیت iOS

پس از وارد کردن مشخصات Apple ID، شرکت اپل به کاربران گوشی‌های آیفون پیشنهاد می‌کند تا دستیار صوتی سیری را فعال کنند. برای فعال‌سازی این ویژگی از ما درخواست می‌شود تا عبارت Hey Siri را به صورت واضح بیان کنیم و مراحل کوتاه راه‌اندازی آن را طی کنیم. پس از فعال‌سازی این ویژگی، هر زمانی که می‌خواهیم دستیار صوتی کاری را برای ما انجام دهد، کافی است تا به شبکه اینترنت متصل شویم و با گفتن Hey Siri آن را فراخوانی کنیم.

نکات مهم بعد از آپدیت iOS

بررسی تغییرات گوشی آیفون بعد از آپدیت

چک کردن تغییرات ظاهری، قابلیت‌های جدید و نحوه عملکرد گوشی یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که پس از آپدیت آیفون توسط کاربران انجام می‌شود. با انجام دادن این مرحله اطمینان حاصل می‌کنیم که پس از به روز رسانی iOS، گوشی ما از جنبه نرم‌افزاری به درستی کار می‌کند. بررسی سرعت پاسخ‌گویی گوشی، دسترسی به تمامی امکانات گوشی، اجرا شدن کامل برنامه‌ها از جمله اقداماتی هستند که در این مرحله توسط مالک گوشی انجام می‌شود.

راه اندازی آیفون بعد از آپدیت

بررسی تغییرات و عملکرد گوشی آیفون بعد از آپدیت، با هدف کسب اطمینان از آپدیت شدن گوشی به طور صحیح و کامل انجام می‌شود. در صورتی که گوشی به درستی بروزرسانی نشده باشد یا حتی سیستم‌عامل جدید با خواسته‌ها و سلیقه ما مطابقت نداشته باشد، می‌توانیم از نسخه‌های قابل دسترس سیستم‌عامل آی او اس روی گوشی استفاده کنیم. البته، این کار همیشه امکان‌پذیر نیست؛ یعنی شرکت اپل معمولاً تنها چند روز پس از انتشار نسخه جدید سیستم‌عامل iOS، امکان بازگشت به نسخه قبلی را فراهم می‌کند و در صورتی که برای بازگشت به نسخه‌های قبلی اصرار داشته باشیم تنها می‌توانیم از تکنیک‌های غیررسمی مانند جلبریک کردن گوشی استفاده کنیم.

جمع‌بندی

بروزرسانی سیستم‌عامل گوشی آیفون موجب می‌شود تا بسیاری از آسیب‌پذیری‌های شناخته شده و مشکلات نرم‌افزاری برطرف شوند، گوشی امنیت بیشتری داشته باشد و به ویژگی‌ها و امکانات نرم افزاری جدید دسترسی داشته باشیم. در این بین با رعایت نکات کلیدی قبل و بعد از بروزرسانی گوشی می‌توانیم این کار را با امنیت بیشتری انجام دهیم.

در صورتی که قصد بروزرسانی گوشی آیفون را دارید، حتماً در نخستین گام از تمامی داده‌های آن نسخه پشتیبان تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که گوشی شارژ کافی برای روشن ماندن در طی فرایند بروزرسانی را دارد یا در طول این فرایند آن را به شارژر متصل کنید.

خاموش کردن بروزرسانی تنظیمات امنیتی Apple ID یکی از نکات مهم بعد از آپدیت iOS نسخه 14 و بالاتر محسوب می‌شود. با اجرای این ترفند می‌توانیم مراحل راه اندازی آیفون بعد از آپدیت 17 را بدون نیاز به تایید کردن شماره تلفن طی کنیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا