معرفی نشریات

«جهان کتاب» جدید با مطلبی درباره پایان غرب و نظم نوین جهان چاپ شد

شماره ۴۰۳ ماهنامه «جهان کتاب» با مطالب و مقالاتی چون «وقتی چین بر جهان حکم می‌راند؛ پایان غرب و زایش نظم نوین جهانی» نوشته مارتین ژاک منتشر شد و روی پیشخان آمد.

به گزارش خبرنگار مهر، شماره ۴۰۳ ماهنامه «جهان کتاب» ویژه بهمن و اسفند ۱۴۰۲ به تازگی منتشر شده و روی پیشخان آمده است.

این شماره از مجله مذکور با مطالبی چون «عروس آبی پوش» نوشته پرویز دوایی؛ «قاب عکس» نوشته علی خزاعی فر؛ «خاطرات لباسی» نوشته احمد اخوت؛ «دفتر با معنی» نوشته سیدعلی آل داود؛ «کدام هویت: مشتری یا شهروند؟» نوشته معصومه علی اکبری؛ «سوسیالیسم از نظریه تا آستانه عمل» نوشته فرخ امیرفریار، «از سیاست مغز تا آگاهی سیاسی» نوشته محمدمهدی مقیمی‌زاده؛ سکونی برای جهانی بی قرار» نوشته طه رادمنش؛ «واپسین جنگ بی حاصل» نوشته مجید رهبانی آغاز می شود.

از دیگر مطالب منتظره این شماره از ماهنامه جهان کتاب می‌توان به «شهادت نامه زوال سنت‌ها» نوشته حمید نامجو؛ «اشتراک‌های غیر تصادفی» نوشته مرضیه کهرانی؛ «باز هم او را صدا بزن» نوشته نرگس قندیل‌زاده؛ «تک نگاری گوشه‌ای از آذربایجان زرخیز» نوشته طلیعه خادمیان؛ مجموعه آثار خلیل جبران؛ «ویرایش در عصر قاجار» نوشته مشترک عبدالحسین آذرنگ و مروارید رفوگران؛ «عبدالحسین سپنتا و گرایش تمدنی‌اش به ایران و هند» نوشته کامیار عابدی اشاره کرد.

«یادی از دو ایران شناس فرانسوی: ژان اوبن و ژان کالمار» نوشته نادر انتخابی؛ «فرهنگ نویس ارتش سرخ: یادی از گرانت واسکانیان» نوشته محسن شجاعی؛ «چارلز امبرز استوری» نوشته چارلز ملویل؛ «در حوالی کتاب: مارگارت اتوود» نوشته مژده دقیقی؛ «و بالاخره انجمن: اقدامات اجتماعی و جمعی نویسندگان کودک» نوشته سیدعلی کاشفی خوانساری؛ «هزار و یک داستان» نوشته زری نعیمی؛ معرفی کوتاه؛ تازه‌های بازار کتاب توسط فرخ امیرفریار؛ نامه‌ها؛ درگذشتگان و نمایه سال بیست و هشتم از دیگر مطالب منتظره شماره ۴۰۳ جهان کتاب هستند.

در بخشی از این ماهنامه معرفی کوتاهی از کتاب‌هایی همچون «نمایشگهی باشد این روزگار؛ بازخوانی فاجعه اولتیماتوم روسیه به ایران» نوشته آرمان نهچیری؛ «خاطرات هر کجا» نوشته فرهاد طاهری، «مذهب و طریقت‌ها در ترکیه» نوشته عبدالباقی گولپینارلی و ترجمه داود وفایی، «زیستن در جهان دوپاره؛ مغز پژوهی در نقد زیست – جهان موجود» نوشته عبدالرحمن نجل رحیم؛ «وقتی چین بر جهان حکم می‌راند؛ پایان غرب و زایش نظم نوین جهانی» نوشته مارتین ژاک و ترجمه سیدرحیم تیموری؛ «بزم چخ ریسون؛ فرهنگ عامه روستای حسین آباد رستاق یزد» نوشته حبیب الله رضایی با مقدمه سیدمحمود الهام بخش؛ «مرده سوزی» نوشته گابریل مارسل و ترجمه هانیه رجبی انجام شده است.

در بخشی از مطالب این ماهنامه آمده است؛

ایرج افشار نگارش خاطرات خود را سه چهار سال قبل از درگذشت آغاز کرد و نام آن را این دفتر بی معنی گذاشت. آن روزها، یعنی هنگام نوشتن روزنامه خاطرات، سه شنبه‌ها به دایرةالمعارف بزرگ اسلامی می‌آمد و در دفتر خود واقع در گنجینه پژوهشی ایرج افشار گاه سرگرم نگارش مطالب و یادداشت‌ها برای تکمیل کتاب‌ها و مقالاتش می‌بود. اما بیشتر وقت او مصروف راهنمایی مراجعه‌کنندگان جوان از داخل و خارج مرکز و رهنمود به نویسندگان دایرةالمعارف می‌شد. سه‌شنبه‌ها من نیز همواره آنجا بودم و یکی از وظایف خود را که هرگز تعطیل بردار نبود و فراموشم نمی‌شد دیدار با ایشان بود، گاه به تنهایی و گاه با دوستان.

اتفاقاً چند بار از نوشتن خاطرات روزانه و اینکه آن را «دفتر بی معنی» می‌خواندند سخن به میان آمد. من همواره مخالف این نامگذاری بودم و مکرر از ایشان خواهش و درخواست می‌کردم که نامی دیگری برای آن برگزینند که با مسمی باشد. زیرا این خاطرات در حقیقت اطلاعات بسیار با معنی بود. اما شادروان افشار همواره لبخند می‌طزدند و می‌گفتند همین نام خوب است.

این مجله با ۸۱ صفحه و قیمت 100 هزار تومان منتشر شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا