معرفی نشریات

جلد نوزدهم «دائره‌المعارف قرآن کریم» روانه بازار نشر شد

جلد نوزدهم «دائره‌المعارف قرآن کریم» به قلم جمعی از محققان و پژوهشگران در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ۵۶۸ صفحه تألیف و به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، جلد نوزدهم «دائره‌المعارف قرآن کریم» به قلم جمعی از محققان و پژوهشگران در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ۵۶۸ صفحه تألیف و به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

دایره المعارف حاضر، نخستین و جامع‌ترین دایره المعارف قرآنی در جهان اسلام است و یکی از بزرگترین و مهمترین پروژه‌های قرآنی در حال انجام در سطح کشور است.

بیش از ۲۰ سال است که پروژه دائره‌المعارف قرآن کریم شروع شده و تاکنون ۱۹ جلد از این پروژه منتشر شده است؛ این کار با معیارها، استانداردها و معیارهای شناخته‌شده دایره‌المعارفی در کشور، در حال تدوین است که بر اساس حروف الفبا و به زبان فارسی انجام شده است.

جلد ۱۹ این دائره‌المعارف حرف «ع» از کلمات عرب تا عمل را در بر دارد؛ جلد مذکور مشتمل بر ۷۵ مدخل است که بخشی از این مداخل که در جلد ۱۹ دائره‌المعارف قرآن کریم استفاده شده، عبارتند از: عرب، عرش، عرفا، عروس، عزت، عزرائیل، عزیز مصر، عسل، عشا، عصا، عصمت، عصیان، عطارد، عطر، عفت، عطش، عظیم علف، علق، علم، علم غیب، علم الیقین، علی، علیت، علیین، عمار یاسر، عُمر، عُمران، عمر بن خطاب، عمرو بن سفیان، عمرو بن صیفی، عمرو بن عاص، عمره، عمره القضا، عمل.

هدف اصلی این دائره‌المعارف، ارائه و آسان‌یاب‌کردن اطلاعات ناب و اصیل در قلمرو معارف، اعلام و علوم قرآنی است؛ به گونه‌ای که اهل تحقیق را به مثابه منبعی مادر و ماندگار از منابع فرعی بی‌نیاز کند. در کنار این هدف، غرض عمومی تدوین دایره‌المعارف حاضر این است که مخاطبان دانش‌پژوه در حد مطالعات پایه اسلامی نیز بتوانند از پژوهش‌های استوار و اصیل قرآنی بهره گیرند.

نثر این کتاب به‌صورت دائره‌المعارفی و معیار است و تلاش شده که مقالات ویژگی جامعیت را داشته باشد و مشتمل بر منابع دسته اول و معتبر بوده و در عین حال، مختصر باشد.

دائره‌المعارف قرآن کریم حدود سه هزار موضوع اعم از معارف، مفاهیم و اعلام قرآن را در بردارد و در بخش‌های فلسفه و کلام، عرفان و اخلاق، ادیان، فقه و حقوق، اعلام و تاریخ، معارف، مفاهیم و علوم قرآنی در حال انجام است.

مهم‌ترین ویژگی‌های دائره‌المعارف قرآن کریم عبارتند از: نگاه جامع به هریک از موضوعات و انعکاس همه دیدگاه‌های علمی، استواری بر پایه نظام الفبایی در چینش مدخل‌ها، استفاده از منابع اصیل و متقن و دست اول، ارائه همه آرا و دیدگاه‌های مهم و مبنایی در موضوعات قرآنی، برخورداری از نظام ارجاع درون‌مقاله‌ای و برون‌مقاله‌ای، بهره‌وری از نثر معیاری در مقالات و اثر برگزیده در موارد متعدد در مجامع علمی و پژوهشی.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا