معرفی نشریات

انتشار کتابی درباره ضرب المثل‌های فارسی در عمان

کتاب «ضرب المثل‌های فارسی و عمانی» نوشته پروفسور احسان بن صادق اللواتی، ظاهر بن مرحون الداودی، صنعا بنت طاهر الجمالی و فاطمه کریمی توسط انتشارات دانشگاه سلطان قابوس در عمان منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «ضرب المثل‌های فارسی و عمانی» نوشته پروفسور احسان بن صادق اللواتی، ظاهر بن مرحون الداودی، صنعا بنت طاهر الجمالی و فاطمه کریمی به‌تازگی توسط انتشارات دانشگاه سلطان قابوس در عمان منتشر شده است.

«ضرب المثل‌های فارسی و عمانی» عنوان بخش اول این‌کتاب است که در آن، ترجمه تعدادی از ضرب المثل های منتخب فارسی همراه با ضرب المثل های عمانی که از نظر معانی موافق یا مشابه آنها هستند آمده است. بخش دیگر کتاب شامل مطالعاتی است که توسط چهار پژوهشگر کتاب انجام شده و در کتاب آمده شده است.

اولین فصل از بخش مطالعاتی این‌کتاب، «نگاهی به ضرب المثل ها به عنوان یک فرهنگ جهانی» است که توسط فاطمه کریمی تالیف شده و ضرب المثل‌های رایج در زبان‌های عربی، فارسی، ترکی و انگلیسی را با هم مقایسه کرده است. فصل دوم این‌اثر توسط احسان اللواتی درباره «تصویر هنری در ضرب المثل‌های فارسی» نوشته شده و در آن سعی شده منابع این تصویر را استخراج و طبقه‌بندی شود و سپس کارکردهایی را که در زمینه وقوع آن انجام می‌دهد توضیح داده شود.

از دکر احسان اللواتی پیش از این دو کتاب دیگر با عنوان «علوم بلاغی در فارسی و عربی» و «دریچه‌ای به داستان‌های کوتاه جدید فارسی» منتشر شده است.

در بخش دوم کتاب «ضرب المثل‌های فارسی و عمانی» دو فصل دیگر با عناوین «نظام‌های اخلاقی در جامعه عمانی، خواندن نمونه‌هایی از ضرب المثل‌های عمانی» نوشته صنعا الجمالی و «ضرب المثل‌های عملی به‌عنوان الگو و ابعاد عمل‌گرایانه آن‌ها در ضرب المثل‌های عمانی» نوشته ظهیر الداودی هم به درج شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا