درام

کتاب خانه عروسک

معرفی کتاب خانه عروسک

هنریک ایبسن شاعر و نمایشنامه نویس توانای نروژی در بیستم مارس 1828 میلادی چشم به جهان گشود.

او از جمله نمایشنامه‌نویسان مدرن و تحول‌گرایی است که جان تازه‌ای به کالبد ادبیات دراماتیک بخشیده و در آثارش، نگره تازه‌ای به انسان را مطرح کرده است. درام‌های او حول محور انسان طراحی شده و دیدگاه‌ها، آرمان‌ها، حرمان‌ها، کامیابی‌ها و ناکامی‌های فردی و اجتماعی را در روند پرتلاطم حوادث اجتماعی به نمایش گذاشته و این مقولات را دست یافتنی و قابل باور جلوه داده است.

به عبارت دیگر پس از شکسپیر و چخوف، ایبسن بیش از سایر نمایشنامه‌نویسان در ایران شناخته شده و آثارش به روی صحنه رفته است. برخی نام‌ها در عرصه تئاتر هیچگاه کهنه نمی‌شوند و مرور چندباره آن‌ها خالی از لطف نیست. هنریک ایبسن یکی از آن‌هاست.

او در نمایشنامه‌هایش غالباً به روابط اجتماعی مردم کشورش هجوم برده و معایب و نواقص رفتار آنان را با کنایه و اشاره بیان می‌نمود و همین امر سبب شد با بی مهری هموطنانش روبرو گردد. منظومه ی طغیان بر ضد هیئت جامعه نیز منتج این افکار است. در سال‌های 1852 تا 1857 با تحقیقات خود در باب تئاتر در کشورهای آلمان و دانمارک در فن نمایشنامه نویسی به درجه استادی رسید و مسئول تماشاخانه ای در شهر بوگن شد. پس از آن به مدت 13 سال در ایتالیا به تحصیل علم فلسفه پرداخت و نتیجه مطالعات وی منجر به نوشتن دو نمایشنامه “براند” و “پرگینت” شد که او را به شهرت جهانی رساند.

وی به تأثیر از بزرگان ادبیات از ریشه‌هایش شروع می‌کند. درام‌هایی منظوم و رمانتیک درباره گذشته اسکاندیناوی.

قدرت درام نویسی ایبسن در پرداخت درست روابط است و مضامین آثارش آنقدر ملموس‌اند که با گذشت صدسال از مرگش هنوز برایمان آشنا و تازه می‌نمایند. ایبسن از دیوار غیرقابل عبور خرافه و سنت و عادت می‌گذرد و ما را نیز با خود می‌کشاند چنان که در پایان می‌بینیم نمی‌توانیم به آنچه در پس پرده می‌گذرد بی تفاوت باشیم.

وسعت و تنوع آثار دراماتیک ایبسن بسیار چشمگیر است. او ۵۰ نمایشنامه نوشت و در تمامی آثارش جامعه نروژ را در تمام زمینه‌ها بررسی کرد و انسان مدرن را با جسارت بی همتایی مورد ارزیابی و انتقاد قرار داد. مضامینی که او بسط و گسترش داد مبتنی بر یک ایده آل آزادیخواهانه و فردگرایانه بود و فضای معنوی جامعه را تغییر داد. ایبسن در هر مملکتی که بود همه روزه روزنامه می‌خواند و بازتاب وقایع روز را می‌توانیم در همه درام‌هایش ببینیم.

ایبسن در ۲۳ مه‌سال ۱۹۰۶ در کریستیانا بر اثر سکته مغزی درگذشت. هنگامی که پرستارش می‌خواست خبر بهتر شدن ایبسن را بدهد، او با ناله گفت: «برای کشورم.» و درگذشت.

دوره اولیه آثار او برگرفته از اسطوره‌ها و افسانه‌های نروژی بود که به زبان منظوم و شاعرانه نوشته شده بود. این آثار اگرچه حال و هوای رمانتیک دارند ولی رگه‌های واقع‌گرایی و صراحت در آن‌ها دیده می‌شود. همین ویژگی سبب تمایز او از سایر درام نویس‌های رمانتیک هم عصرش مانند ویکتور هوگو است.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه ی ناشر
پرده ی اول
پرده ی دوم
پرده ی سوم

مشخصات کتاب

نام کتابکتاب خانه عروسک
نویسندههنریک ایبسن
مترجمناهید سیده تفرشی خامنه
ناشر چاپیانتشارات وانیا
سال انتشار۱۳۹۳
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات128
زبانفارسی
شابک9786009183630
مشاهده بیشتر

مدیریت

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا