ادبیات داستانی

این خیابان سرعت گیر ندارد

معرفی کتاب صوتی این خیابان سرعت گیر ندارد

کتاب صوتی این خیابان سرعت گیر ندارد نوشته‌ی مریم جهانی، زندگی زنی مستقل در شهر کرمانشاه را روایت می‌کند که برای امرار معاش شغل راننده تاکسی بودن را انتخاب کرده و با وجود متلک‌ها و سختی‌های بسیار از سوی جامعه‌ای مردسالار و سنتی، به کار خود ادامه می‌دهد. این رمان موفق شد برنده دهمین جایزه ادبی جلال آل احمد شود.

درباره کتاب صوتی این خیابان سرعت گیر ندارد:

بسیاری از آثار ایرانی و جهانی هستند که به موضوع تبعیض و ظلم علیه زنان می‌پردازند. مریم جهانی نیز در کتاب صوتی این خیابان سرعت گیر ندارد، داستان زنی به نام شهره را روایت می‌کند که به عنوان یک راننده تاکسی در شهر کرمانشاه زندگی و کار می‌کند. او زنی‌ خودکفا و قوی‌ست که سعی کرده تمام کلیشه‌ها و ساختارهای مردسالارانه جامعه سنتی را بشکند و هویت مستقل خود را شکل دهد.

کتاب این خیابان سرعت گیر ندارد پر از خرده روایات و شخصیت‌های فرعی است که هر کدام بخشی از داستان را شکل می‌دهند. همچنین نویسنده محیط زندگی شهری را طوری به تصویر می‌کشد که اغلب زنان جامعه در یک انفعال و وضعیت سرکوب شده به سر می‌برند و مردسالاری بر همه جا حکم‌رانی می‌کند.

رمان این خیابان سرعت گیر ندارد به سبک رئالیستی و با درون مایه‌های اجتماعی، به دو زبان فارسی و کردی نوشته شده و مریم جهانی به خوبی توانسته از ظرفیت‌های زبان مادری خود بهره ببرد و دیالوگ‌های آهنگین و زیبایی را خلق کند.

جوایز و افتخارات کتاب صوتی این خیابان سرعت گیر ندارد:

– برنده دهمین جایزه ادبی جلال آل احمد به عنوان اثر برگزیده بخش داستان بلند و رمان 1396
– کتاب برگزیده بخش ادبیات و نثر معاصر در سی و پنجمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران 1396

کتاب صوتی این خیابان سرعت گیر ندارد به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

اگر اهل مطالعه رمان‌های ایرانی باشید و از داستان‌های اجتماعی و زنانه لذت می‌برید، این کتاب برای شما مناسب است.

مریم جهانی را بیشتر بشناسیم:

یکی از نویسندگان نوظهور ادبیات داستانی ایران، مریم جهانی نام دارد. او در سال 1365 در کرمانشاه متولد شد و از همان ابتدا به سراییدن شعر و نوشتن داستان علاقه داشت. هرچند که جهانی از پایتخت دور بود اما موفق شد با نوشتن رمان این خیابان سرعت‌گیر ندارد، خود را به عنوان نویسنده‌ای حرفه‌ای معرفی کند.

 

شخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی این خیابان سرعت گیر ندارد
نویسندهمریم جهانی
راویشمسی صادقی
ناشر چاپینشر مرکز
ناشر صوتینوین کتاب گویا
سال انتشار۱۳۹۹
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا